Srí Lanka - informace

Srí Lanka (býv. Cejlon) je ostrovním státem, který se nachází v Indickém oceánu, 30 km od pobřeží Indie. Rozkládá se na ploše 65 610 km2, je 353 km dlouhá a 183 km široká. Srí Lanka má tvar slzy, jejijí nadmořská výška ve vnitrozemí stoupá až na 2 524 m n.m. Tato země nabízí jedinečnou směsici kulturního a přírodního bohatství. Můžete zde...

Informace o zemi Srí Lanka

Srí Lanka (býv. Cejlon) je ostrovním státem, který se nachází v Indickém oceánu, 30 km od pobřeží Indie. Rozkládá se na ploše 65 610 km2, je 353 km dlouhá a 183 km široká. Srí Lanka má tvar slzy, jejijí nadmořská výška ve vnitrozemí stoupá až na 2 524 m n.m. Tato země nabízí jedinečnou
směsici kulturního a přírodního bohatství. Můžete zde nalézt 3 nejvýznamnější světová náboženstv, prolínají se zde vlivy evropských kolonizátorů a asijské tradice.
Ochutnejte hooper nebo typické kari projeďte se na hřbetě slona, navštivte kulturní trojúhelník, projděte se po čajových plantážích a podívejte se až na „Konec světa“. Pobřeží ostrova je lemované plážemi, z nichž některé nabízejí světové surfařské vlny. Na vysočině se nachází zvlněné pahorky poseté čajovými plantážemi. Naleznete zde také národní parky, kde můžete pozorovat slony, levharty, krokodýly, opice a vzácné ptáky. Bohatost kultury a místních tradic poznáte při svátečním procesí se slony, ukázkách kandyjských tanců, ale i v každodenním životě laskavých a přátelských obyvatel této půvabné země.

Hlavní sezona trvá na ostrově zhruba od poloviny listopadu do poloviny května. Nejexponovanější termíny Vánoce, Silvestr a Velikonoce bývají vyprodané dlouho dopředu. Doporučujeme je rezervovat s předstihem půl roku i více!

Na Srí Lance naleznete překrásné pláže. Pojďme společně poznat alespoň některé z nich.

Marawila - severní pláže:
Výrazně menší alternativa letoviska Negombo situovaná 20 km severně od Negomba a 60 km od Colomba. Toto městečko má charakter zahradního města s vilami místních bohatých obchodníků. Disponuje menším obchodním centrem s několika obchůdky a restauracemi. Písčitá pláž okrové barvy nabízí klidnou nerušenou dovolenou. Transfer z letiště trvá asi 60 minut.

Negombo - severní pláže:
Městečko nacházející se na západním pobřeží ostrova ve vzdálenosti cca 40 kilometrů severně od hlavního města Colomba. Jde o civilizovanější oblast ostrova, kde tráví dovolenou i bohatší obyvatelé Srí Lanky. Proto má středisko charakter zahradního města s vilami obklopenými svěžími zahradami. Výhodou střediska je i malé turistické zázemí, které disponuje bary, restauracemi a obchody. Středisko je lemováno širokou písčitou pláží s pískem okrové barvy. Město je známé svým bohatým kulturním dědictvím s řadou římsko-katolických kostelů, vystavěných Portugalci a ruinami staré holandské pevnosti. Transfer z letiště trvá asi 30 minut.

Kalutara, Beruwela, Bentota, Induruwa, Ahungala - jižní pláže:
Jednotlivé rázovité vesničky situované na pobřeží moře jižně od Colomba. Jde o sídla chudých rybářů a řemeslníků s omezenou nabídkou služeb. Hotely jsou plně soběstačné a leží samostatně na plážích mimo tyto vesničky, kam lze dojet asi za 10 minut. Pobytu v této oblasti jižně od Colomba je přírodnější a divočejší než na severu. Směrem na jih ubývá civilizace a na plážích přibývá světlého písku a kokosových palem, které podporují pocit exotické dovolené. Transfer z letiště prochází přímo metropolí ostrova Colombem a do střediska Kalutara trvá asi 2 hodiny, do ostatních středisek 3 hodiny.

Pláže však nejsou jen na opalování. Můžete zde také surfovat. Srí Lanka je jedna z nejspolehlivějších surfovacích destinací v Indickém oceánu. Od počátku 60. let láká Srí Lanka surfaře z celého světa. Nejlepší surfovací místa se nacházejí na jížním a východním pobřeží.

Naleznete zde surfovací místa, která jsou rušnější, Arugam Bay či Hikkaduwa. Existují však také klidnější lokality na surfování jako Ahangama, Weligama nebo Mirissa. Weligama je vhodná pro začínající surfaře. Vlny se zde lámou daleko od pobřeží. Surfové sezony jsou na jihu a západu od listopadu do dubna, na východě od května do října.

Na ostrově můžete cestovat vlakem, autobusem, autem či na kole. Za zmínku však určitě stojí tzv. Tuk tuk, což je ideální prostředek na přepravu z města na pláž, či po městě. Jedná se o indickou tříkolku, která je na Srí Lance velice rozšířená a tak jí potkáme doslova na každém kroku. Pokud se odvážíte tento prostředek vyzkoušet, určitě s tuk-tukářem smlouvejte o ceně a domluvte si cenu předem. Vyplatí se Vám to:o)

Poloha:
Jižní Asie

Oficiální název:
Srílanská demokratická socialistická republika (Dříve Cejlon)

Hlavní město:
Kolamba (Colombo) - 1 994 000 obyvatel

Státní zřízení:
Pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem

Úřední jazyk:
Tamilština, sinhálština; v letoviscích běžná též angličtina, která je spojovacím jazykem mezi jazyky úředními

Náboženství:
70% budhismus, 16% hinduismus, 8% islám


Časový posun:
Letní čas + 3,5 hod
Zimní čas + 4,5 hod

Měna:
1 srílanská rupie (LKR) = 100 centů

Na Srí Lance se oficiálně žádná cizí měna nepoužívá. Bez problémů lze na místní měnu směnit americké dolary (USD). Ve větších obchodech a hotelích je možné používat mezinárodní platební karty.

Banky mají otevřeno od 9.00 do 15.00 hodin o víkendech. O všedních dnech je otevírací doba v bankách rozdílná.

Klimatické podmínky:
Průměrné teploty se pohybují v Colombu kolem 27 °C. Ve větší nadmořské výšce - 200 m nad m. dosahuje průměrná teplota 16 °C. Na Srí Lance je většina dní slunečných a teplých. V období od května do července přicházejí dešťové srážky na jihu, v centru a na jihozápadě, zatímco na východě a severu v prosinci a lednu.

Zdravotní péče, očkování, hygiena:
Po celou dobu pobytu na Srí Lance je vhodné brát antimalarika. Doporučuje se dále očkování proti tyfu, tetanu, dětské obrně, meningitidě, japonské encefalitidě, hepatitidě typu A, vzteklině, neštovicím, choleře a žluté zimnici. Je třeba počítat s případnými žaludečními problémy po příjezdu na Srí Lanku a přechodu na místní stravu. Plná aklimatizace vyžaduje cca dva týdny. Během nich se někdy dostavují pocity apatie nebo únavy a bolesti hlavy. Je třeba pít ve větší míře tekutiny, aby organismus nebyl dehydratován. Doporučuje se používat repelent před hmyzem nebo v místnostech elektrické odpuzovače. Případné štípance od hmyzu dobře mizí po potření místními mastmi (např. Cetrimide, Crotamiton, Malathion apod.). Před sluncem je třeba chránit se pokrývkou hlavy nebo pobytem ve stínu. Je nutno používat opalovací krémy s vyšším ochranným faktorem.

Vízum:
Srí Lanka od 1.1.2012 zpoplatňuje krátkodobý pobyt cizinců – do 30 dnů. Každý, kdo chce na ostrov přicestovat, musí se před příjezdem registrovat na www.eta.gov.lk (ETA=Electronic Travel Authorization) a zaplatit kreditní kartou 30 amerických dolarů. Platba prostřednictvím ETA je možná i po příletu na letišti v Kolombu v ceně 35 americký dolarů. V případě cesty za jiným než turistickým účelem je nutno žádat o vízum na velvyslanectví Srí Lanky v zahraničí. Nejbližší se nachází ve Vídni:

Ceny:
Na Srí Lance se jí zejména rýže a mořské produkty, často silně kořeněné. Vegetariánství není rozšířeno tak, jako například v Indii. Lepší hotely připravují evropskou stravu. Na Srí Lance jsou po celý rok k dostání různé druhy tropického ovoce: ananas, banány, papája, apod. V restauracích a hotelích jsou k ceně účtovány daně ve výši 20%.

Nápoje: K dostání je velký výběr nápojů typu Sprite, Fanta, Cola. Bezpečné jsou pouze nápoje v uzavřených lahvích (vždy je třeba zkontrolovat uzávěr). Nedoporučuje se nechat si přidat do nápoje led, neboť nikdy není jisté, z jaké vody byl vyroben. Alkohol je poměrně snadno k dostání.

Nákupy a suvenýry:
Mezi vyhledávané suvenýry patří ručně malované a vyřezávané masky démonů, slamáky, mosazné konvice, rákosové výrobky, drahokamy či vyhlášený ceylonský čaj.

Elektřina:
Elektrické napětí je 230-240 voltů. Vzhledem k naprosto nestandardním zásuvkám, na které lze jen velmi obtížně sehnat adaptér, se doporučuje vzít si s sebou bateriové přístroje..

Fotografování a filmování:
Pozor na zákaz fotografování v oblastech, kde sídlí armáda, v přístavech, na letištích a na dalších vládních místech!!! Pokud chcete fotografovat místní obyvatele, je slušné je požádat o svolení. Nepózujte nikdy před sochou v chrámu, porušuje to diskrétnost místa. Na některých místech budete žádáni o malý poplatek za pořízení fotografií.

Kriminalita:
Sever ostrova je nepřístupný z důvodů občanské války. Zbytek ostrova je poměrně bezpečný, musíte však počítat s častými vojenskými kontrolami při průjezdu po zbývající části ostrova. Nejméně riziková se jeví přímořská letoviska na jih od Colomba, střed ostrova a historická města.

Spropitné:
Pokud bude v ceně zahrnut poplatek za servis, není nutné nechávat jakékoli spropitné. Jinak se nechává 10 % z ceny.

Zajímavá místa:
Anuradhapura
- vůbec první metropole Srí Lanky je přesvědčivým symbolem sinhálské moci a nejhonosnějším starobylým sídlem v zemi. Hlavním městem bylo již od roku 380 před naším letopočtem a více než tisíc let odtud vládli sinhálští králové. Impozantní pozůstatky starobylých domů byly odkryty na začátku 19. století a od té doby jsou místem čilých restaurátorských prací.

Kolombo - současné hlavní město Srí Lanky je fascinujícím místem a zároveň významným obchodním centrem. Dlouhá staletí bývalo důležitým přístavním městem a i dnes je domovem zmatku a hluku.

Galle - významný přístav, který je vzpomínkou na dlouhou přítomnost Holanďanů na Srí Lance. Zřejmě největším důkazem je Holandská pevnost zabírající úctyhodnou plochu šestatřiceti hektarů.

Kandy - pevnost sinhálských králů na vrcholku hory je prý nejkrásnější město země. Leží v nadmořské výšce 488 metrů a po Kolombu je nejnavštěvovanějším cílem turistů.

Zastupitelské úřady:
Honorární konzulát České republiky na Srí Lance

Honorary Consulate of the Czech Republic

188, Vauxhall Street, Colombo 2

P.O.Box 1626

tel.: 00941/2423578, 2436723, 2300985

fax.: 00941/2447854

Policie: 119

Turistická policie: 433 342

Mapa Srí Lanka - poloha destinací ?

Hledání zájezdů

Země a destinace
Vyberte destinaci
Oblíbené země
 • +
 • +
 • +
  • +
 • +
 • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
  • +
 • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
Ostatní země
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
 • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
  • +
  • +
  • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +
 • +

Podrobné hledání Hledání dle mapy

Potřebujete pomoci?

Pomůžeme Vám po telefonu
Telefon
Mobil
Chcete abychom zavolali my Vám?
Pošlete nám své telefonní číslo

Mapa cesty k nám